Strokovnjaki oddelka za teoretično biologijo Univerze na Dunaju so ugotovili, da se je število primerov, ko ženske zaradi preozke medenice ne morejo roditi po naravni poti, v petdesetih letih povečalo s 30 na 36 na tisoč prebivalcev.
Zgodovinsko gledano, bi takšne matere in njihovi otroci še pred sto leti umrli ob porodu, kar pomeni, da ženske s preozko medenico teh genov niso prenesle na naslednjo generacije:
"Brez posredovanja sodobne medicine, so tovrstne težave pogosto pomenile smrt, kar je z evolucijskega vidika naravna selekcija," je dejal vodja raziskave Philipp Mitteroecker in dodal,
da te "ženske danes preživijo in gene prenašajo na svoje hčerke."
Vir: Facebook
Seveda se ob tem pojavlja vprašanje, zakaj se medenica skozi evolucijo ni širila, tako pri ostalih primatih, na primer šimpanzih, ki danes veliko lažje rojevajo.
Znanstveniki to pojasnjujejo na osnovi matematičnega modela, ki so ga razvili iz podatkov Svetovne zdravstve organizacije in drugih študij rojstev, kjer so zapazili dva nasprotujoča si evolucijska trenda: "Na eni strani so ožje medenice, na drugi pa vse večji in zdravi otroci, zato se je pojavnost manjših otrok zmanjšala.
Ta kombinacija bi bila še pred sto leti smrtonosna, saj bi se otrok med porodom zataknil v porodnem kanalu," navajajo znanstveniki.
Dr. Mitteroecker pravi, da njihov namen ni kritiziranje vse večjega vpliva medicine oziroma kirurških posegov ob rojstvu, čeprav je dejstvo, da carski rez še kako vpliva na našo evolucijo.
Na vprašanje, ali se bo ta trend nadaljeval, pa je znanstvenik odgovoril pritrdilno, čeprav se bo po njegovem "dogajalo zelo blago in počasi:"
"Tudi tukaj obstajajo neke meje, zato ne pričakujem, da se bodo v prihodnosti otroci rojevali samo še s carkim rezom," je dunajski raziskovalec objavil v reviji National Academy of Sciences.