Od leta 2010 gre tako za najnižjo raven, zaradi česar je v zadnjih 12 letih trgovanje te dobrine izredno drago, poroča euronews.
Do tega je prišlo zaradi neobičajnega suhega vremena, ki je vplivalo na zmanjšanje proizvodnje v Indiji in na Tajskem (druga in tretja svetovna izvoznica).
Skupni učinki podnebnega pojava Nino, vojne v Ukrajini in šibkejših valut
"Strokovnjaki ugotavljajo, da je Tajska po mirnejšem obdobju, ko so cene začele strmo naraščati v začetku tega leta, dejansko obrnila trg z uvedbo nadzora cen sladkorja prvič po letu 2018. Veleprodajne cene so se smele dvigniti, da bi kmetom pomagali pri soočanju z naraščajočimi stroški." (Vir: slovenske novice)
»Vse to prispeva k negotovosti trgovine s hrano zaradi skupnih učinkov podnebnega pojava Nino, vojne v Ukrajini in šibkejših valut.
Bogatejše zahodne države lahko absorbirajo višje stroške, revnejše pa se borijo,« ugotavlja Organizacija Združenih narodov za prehrano in kmetijstvo, ki napoveduje dvoodstotni padec svetovne proizvodnje sladkorja v sezoni 2023/2024 v primerjavi s prejšnjim letom, kar bo povzročilo izgubo približno 3,5 milijona ton,« pa je dejal Fabio Palmeri, raziskovalec omenjene OZN organizacije.